OPTY nr 020 - Od wydawcy - styczeń 2004 PDF Print E-mail
Written by Janusz Żurek   
Thursday, 01 January 2004 00:00
    Ostatnie dni odchodzącego roku i pierwsze dni nowego, zajmowały, w (za przeproszeniem) publicznych mediach sprawy zdrowotne. Tu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka na karku, a tu problem i „nerwówka”: podpiszą porozumienie zbuntowani lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego, czy nie podpiszą?
    Podpisali, ale pod warunkiem, że nie będą pełnić nowych ról „podrzuconych” przez NFZ, to jest funkcji całodobowego pogotowia i przewożenia na badania specjalistyczne swoich pacjentów, za stawki mniejsze niż w zeszłym roku. Pan minister „od zdrowia” zaraz po podpisaniu porozumienia co prawda oświadczył, że nowe obowiązki zostaną zdjęte z lekarzy jeśli znajdą się na to środki, a do tego czasu powinni je pełnić lekarze, ale lekarze uważają że to tylko takie wykręty pana ministra, a oni i tak będą robić to co wynegocjowali. Jak będzie – czas pokaże. Szerzej na powyższy temat mogą państwo przeczytać w artykule: „(nie) Optymalne proporcje”.
    W nowy rok z nowymi pomysłami, wkracza także OSBO (nowa lepsza cena na miesięcznik „Optymalni”). Jeśli chodzi o miesięcznik „Optymalni” to celem przyciągnięcia do siebie autorów artykułów obiecuje im wzorem „Optymalnika” „całkiem nie symboliczne” wynagrodzenie za opublikowane teksty. Z kolei ZG OSBO zachęca działaczy stowarzyszenia do konsolidacji i lepszej pracy przyszłymi dotacjami z UE, które mogłaby otrzymać jako Organizacja Pożytku Społecznego w jaką ma się OSBO przekształcić. Widać, że starzy działacze zorientowali się skąd wieje nowy wiatr i już się ustawiają tak, aby go w pełni nabrać w swoje skrzydła. Przekonamy się za jakiś czas, dokąd ich te wiatry zaniosą.
    W tym numerze „OPTY” znajdą Państwo w Forum Czytelników obszerną korespondencję, którą przysłali: Zbigniew Bastowski z Cairns w Australii, Wojciech Kuder z Kalet i Jaś Pożerski z Płocka. Na zakończenie z okazji rozpoczętego niedawno Nowego Roku, składam wszystkim czytelnikom Najlepsze Życzenia Noworoczne od całej 3 osobowej redakcji.
Last Updated on Wednesday, 21 July 2004 00:35