OPTY nr 012 - maj 2003 - WITAMINY - WITAMINY E i K PDF Print E-mail
Written by Krystyna Pasiowiec-Żurek   
Thursday, 01 May 2003 00:00
Ciąg dalszy o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach:

Witamina E
to jeszcze jedna witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Pod pojęciem witaminy E (tokoferol) skupionych jest co najmniej 7 różnych, podobnych pod względem składu chemicznego substancji, które dzieli się na alfa, beta, gamma itd. Witamina E jest przede wszystkim silnym przeciwutleniaczem. Zapobiega np. utlenieniu nienasyconych kwasów tłuszczowych i formowaniu wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne za wiele szkodliwych skutków takich jak: starzenie się, uszkodzenie tłuszczowych komórek mózgu, pękanie krwinek czerwonych , będących przyczyną niedokrwistości hemolitycznej (której nie leczy się podawaniem żelaza, lecz właśnie witaminą E), osłabienie czynności układu odpornościowego co powoduje choroby autoimmunologiczne, jak: zapalenie stawów, uszkodzenie DNA i powstawanie mutacji powodujących rozwój nowotworów. Witamina E chroni również przed miażdżycą i zawałem serca bo ma własności przeciwzakrzepowe. Witamina E jest znana z korzystnego wpływu na płodność i potencję seksualną. Kobiety w okresie menopauzy , przyjmujące estrogeny w celu zapobiegania nerwowości i uderzeniom gorąca , odniosłyby podobne korzyści , biorąc zamiast nich witaminę E. Korzystne ma również działanie w przewlekłych chorobach wyniszczających, jak stwardnienie rozsiane (SM) i niektórych innych prowadzących do porażeń.
Zawartość witanimy E w wybranych produktach:
olej słonecznikowy 50 mg
/
100g produktu,
oliwa z oliwek 13
mg / 100g produktu,
orzechy laskowe 27
mg / 100g produktu,
migdały 25
mg / 100g produktu,
nasiona słonecznika 22
mg / 100g produktu,
masło 2,2
mg / 100g produktu,
żółtka jaj 2,1
mg / 100g produktu,
sardynka 2,3
mg / 100g produktu,
śledź 1,5
mg / 100g produktu,
kapusta biała 1,7
mg / 100g produktu,
papryka czerwona 2,5
mg / 100g produktu,
pietruszka - nać 3,7
mg / 100g produktu.
    Objawy niedoboru witaminy E: osłabienie i przedwczesne starzenie się, niepłodność, bezpłodność i poronienia, dystrofia mięśni, anemia hemolityczna, zaburzenia układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa, zakrzepica, obrzmienie i stan zapalny żył, chromanie, zapalenie nerek, upośledzone gojenie się ran i oparzeń.

Witamina K
to kolejna witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Występuje w przyrodzie w dwóch odmianach K1, K2 i K3 Dwie pierwsze wytwarzane są przez florę bakteryjną jelitową, a K3 jest syntetyczną dostarczaną z pożywieniem osobom chorym. Nie da się dokładnie określić dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę K natomiast wraz z obecnością tłuszczów w organizmie wzrasta również ilość witaminy K.
Zawartość witaminy K w wybranych produktach:
kalafior do 3
mg
/
100g produktu,
szpinak do 3
mg / 100g produktu,
brukselka 1
mg / 100g produktu,
brokuły 0,8
mg / 100g produktu,
pomidory 0,4
mg / 100g produktu,
kapusta biała 0,4
mg / 100g produktu,
wątroba wieprzowa 0,6
mg / 100g produktu,
olej słonecznikowy 0,5
mg / 100g produktu.
    Najważniejsza funkcja witaminy K polega na normalizacji procesu krzepnięcia krwi. Zatem ma udział w zapobieganiu krwawieniom wewnętrznym, pomaga zapobiegać zakrzepicy naczyń wieńcowych. Niedobory witaminy K spowodowane są zazwyczaj przez wadę metabolizmu lub upośledzenie czynności wątroby albo też stany zapalne jelita czy chorobę trzewną (celiakia). Ofiary celiakii muszą uwzględniać w diecie żywność zawierającą wit.K i również inne witaminy  rozpuszczalne w tłuszczach – A, D i E, a także wapno i kompleks witamin B.
Last Updated on Monday, 19 July 2004 20:45