OPTY nr 015 - sierpień 2003 - WITAMINY - WITAMINY B<sub>6</sub> i B<sub>12</sub> PDF Print E-mail
Written by Krystyna Pasiowiec-Żurek   
Friday, 01 August 2003 00:00
Witamina B6
(pirydoksyna)

Jedna z najbardziej „pracowitych” witamin z grupy B. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, towarzyszy w przemianie białek, pomaga utrzymać równowagę elektrolitową (czyli Na i K) i kwasowo-zasadową w organizmie oraz reguluje czynności nerwów i mięśni. Wraz z Mg (magnez) zapobiega tworzeniu kamieni nerkowych. Ponieważ ma znakomite własności metaboliczne, witamina B6 pomocna jest przy odchudzaniu. Niektóre badania wykazały, że B6 zwiększa stężenie dopaminy w mózgu, która zapobiega drżeniu i zaburzeniom ruchowym spotykanym w chorobie Parkinsona.
    Witamina B6 nie jest magazynowana w organizmie wobec tego jej niedobory występują u bardzo wielu osób. Zapas witaminy B6 w ludzkim ciele wystarcza na 1-3 tygodni, a największym jej wrogiem jest tabletka antykoncepcyjna i dlatego każda kobieta stosująca te tabletki powinna dodatkowo przyjmować witaminę B6.
    Zapotrzebowanie dzienne na witaminę B6 ocenia się na 1,8mg, a zapotrzebowanie wzrasta wraz z ilością zjadanego białka i z wiekiem.
Najlepszym źródłem witaminy B6 są:
drożdże piwne 4,40 mg
/
100g produktu,
podr. wieprzowe śred. 0,50 mg
/
100g produktu,
flądra 0,22 mg
/
100g produktu,
ziemniaki, kalafior 0,20 mg
/
100g produktu,
mąka pszen. typ 2000 0,50 mg
/
100g produktu,
mleko krowie 0,05 mg
/
100g produktu.
    Objawami niedoborów witaminy B6 są: rozstępy skórne, podłużne bruzdy na paznokciach, nadwrażliwość na słońce, zapalenia języka i pękania wokół ust, mrowienia dłoni i stóp, drgawki u dzieci, depresja, drżenia i napady padaczki, niedocukrzenia, cukrzyca, utrata apetytu, wysokie stężenie cholesterolu, kamienie nerkowe, bóle stawów, uczulenia, niedokrwistość, obrzęki-zatrzymanie wody, trudności w odtwarzaniu snów.


Witamina B12
(cyjanokobalamina)

Witamina ta jest jedyną, która posiada w swojej budowie chemicznej atom metalu, kobalt.
Flora bakteryjna jelit wytwarza większe ilości witaminy B12, niestety wydalanej wraz ze stolcem z organizmu człowieka. Dlatego wykorzystywana jest ta odmiana witaminy B12, która dostarczana jest wraz z pożywieniem. Po połączeniu się w jelicie cienkim z jakimś związkiem białkowym, witamina B12 już w kompleksie z białkiem wchłonięta jest i magazynowana w wątrobie, nadnerczu, w centralnym układzie nerwowym i mięśniu sercowym. Zapas ten wystarcza na 3 do 8 lat. Witamina B12 potrzebna jest organizmowi w niewielkich ilościach, jednakże kobiety ciężarne i karmiące zapotrzebowanie mają większe.
    Znaczne ilości witaminy B12 zawarte są w wątrobie, mięsie, mleku, jajach, przetworach mlecznych.
Zawartość witaminy B12 w wybranych produktach spożywczych:
wątroba wieprzowa 39,0 mg
/
100g produktu,
jajka 2,0 mg
/
100g produktu,
ser edamski (45% tłuszczu) 2,1 mg
/
100g produktu,
flądra 1,5 mg
/
100g produktu,
mleko krowie (3,5% tłuszczu) 0,42 mg
/
100g produktu.
    Objawy niedoborów witaminy B12 są bardzo poważne, z których najgroźniejsza jest anemia złośliwa. Już niewielki niedobór może objawiać się pieczeniem języka, dusznością, palpitacjami serca, apatią i osłabieniem. Do bardziej zaawansowanych objawów należy zwyrodnienie mózgu i obwodowego układu nerwowego, utrata koordynacji ruchów, upośledzenie pamięci i koncentracji i otępienie starcze.
    Warto wiedzieć, że witamina B12 jest odporna na działanie wysokich temperatur, ale ulega zniszczeniu pod wpływem światła. Wchłanianie witaminy B12 jest nierównomierne, tzn. im więcej znajduje się jej w posiłku tym mniejsze jest jej wchłanianie. Aby maksymalnie wykorzystać znajdującą się w pożywieniu witaminę B12 należy produkty ją zawierające rozłożyć na kilka posiłków.
Last Updated on Monday, 19 July 2004 23:10